Thursday, June 5, 2008

Po warsztatach

1 comment:

Anonymous said...

Poszerzenie wiedzy o korzyściach płynących z używania elektronicznych serwisów rządowych w prowadzeniu działalności gospodarczej było tematem szkolenia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw pt. "Elektroniczne serwisy rządowe dla MŚP z obszarów wiejskich w teorii i praktyce", które odbyło się 5 czerwca br. Sali Wiejskiej w Skorzewie.

Szkolenie było odpowiedzią na potrzeby szkoleniowe firm z terenu Gminy Kościerzyna, zidentyfikowane podczas warsztatów przeprowadzonych w Kościerzynie w 2007r. Ten sam program szkolenia został zaprezentowany na szkoleniach w Niemczech, Słowenii, Grecji i Wielkiej Brytanii, które są partnerami projektu Leonardo da Vinci „Rural-eGov”.

Program szkolenia obejmował:
1. E-urząd – czyli co to jest i czym są usługi e-rządowe.
2. Rodzaje serwisów e-rządowych.
3. Pokaz wybranych serwisów e-rzadowych.
4. Znaczenie cyfrowych certyfikatów kwalifikowanych.
5. Praktyczne zajęcia z wykorzystania usług e-rządowych.
W trakcie szkolenia uczestnicy dowiedzieli się o uruchomieniu Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP), z której pomocą będzie można korzystać z usług urzędów administracji publicznej bez konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie. Do takiej formy kontaktów niezbędny jest cyfrowy podpis kwalifikowany. W trakcie szkolenia przedstawiono szczegółowo, czym jest podpis elektroniczny i w jaki sposób przedsiębiorcy i osoby prywatne mogą go uzyskać.
Druga cześć szkolenia początkowo odbyła się w sali komputerowej, gdzie w czasie warsztatów praktycznych uczestnicy mieli logować się do ePUAP i Wrót Małopolski oraz sprawdzić możliwości funkcjonalne tych elektronicznych serwisów administracji publicznej. Z przyczyn niezależnych od organizatorów (o godz. 14,30 nie można było korzystać z Internetu z łączy stałych) szkolenie powrotem zostało przeniesione do sali szkoleniowej, gdzie po uruchomieniu laptopa z łączem telefonii cyfrowej kontynuowano zajęcia w formie prezentacji z wykorzystaniem rzutnika multimedialnego.

Na 22 zgłoszonych uczestników, wśród których znaleźli się w przeważającej większości przedstawiciele firm związanych z turystyką, rekreacją i agroturystyką na szkolenie przybyło 19 osób (6 mężczyzn i 13 kobiet).

Podczas szkolenia każdy uczestnik otrzymał ankiety ewaluacyjne, materiały szkoleniowe w formie papierowej oraz ulotkę informacyjną o możliwości korzystania z blogu Rural eGov.

Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymali certyfikaty.

Sp. K. Cichosz